Franču skujas jeb Chevron parketi vienmēr ir bijuši statusa simbols, salīdzinot ar “klasisko” skujiņu. Tieši Chevron ģeometriskais leņķa savienojums piešķir šādai parketa grīdai tik neparastu un modernu izskatu, arī izmantojot dažādu toņu kombinācijas un pārejas. Lai ekskluzīvas franču skujas grīdas pārvērstos no sapņa par realitāti, Floor Royal piedāvā augstas kvalitātes un stabilitātes Chevron kolekcijas parketa grīdas, papildinātas ar mūsdienīgu krāsu paleti un īpaši pārdomātu dizainu, lai sniegtu katram brīvību īstenot sapni par neatvairāmu grīdu, kas kalpos gadiem ilgi.

Dekoratīvs parkets ar franču skujas elementiem

Franču skujas parkets, veidojot krāsu pārejas

Franču skujiņa jeb Chevron parkets

Atšķirībā no klasiskās skujiņas, franču skujas parketam raksts tiek veidots, savienojot leņķī zāģētus taisnstūra parketa elementus, visbiežāk 45° grādu leņķī. Ieklāts šāds raksts iezīmē telpas virzienu, kā arī piešķir grīdai ekskluzīvu un apburošu izskatu, pateicoties dabīgai koksnes šķiedras virzienu maiņai un akcentētām kontūrām.

Franču skujas raksts un elements

Klasiskās skujas raksts un elements

Šāda parketa ražošana ir īpaši sarežģīts process un prasa ļoti augstu precizitāti, lai to izgatavojot un pēcāk arī ieklājot, grīda izskatītos nevainojami. Anglijas ražotājs Floor Royal savu Chevron kolekciju ir veidojis apvienojot 500 gadu senas tradīcijas ar mūsdienīgu dizainu un tehnoloģiskām inovācijām. Floor Royal Chevron franču skujas parkets tiek veidots divslāņu konstrukcijā, kas nodrošina augstu dēļu stabilitāti visā tā kalpošanas laikā, ar rūpniecisku apstrādi kā lakotā, tā eļļotā virsmas apdarē, kas ļauj katram izvēlēties sev kāroto toni, kā arī šādu parketa grīdu iespējams ieklāt salīdzinoši ātri, pat uz apsildāmajām grīdām ,kas šobrīd ir ļoti aktuāli mājokļos.

Franču skujiņas parkets no kūpināta ozola

Opus Spicatum – Viduslaikos Itālijā radusies mūrēšanas un bruģēšanas metode, kas aizsāka koka grīdu skujiņu rakstus

Rakstu parkets vēsturē

Jau kopš izseniem laikiem koka grīdas ir bijušas īpaši iecienītas un kalpojušas kā statusa simbols. Tieši 16.gs. romieši atklāja, ka izvietojot ķieģeļus skujiņas rakstā satiksmes virzienā, iespējams ievērojami paaugstināt ceļu stabilitāti, izmantojot metodi, ko dēvē par Opus Spicatum jeb “ķīļveida darbs” no latīņu valodas. Nepagāja ilgs laiks līdz tālajā 1539.gadā Francijā Fontenblo pilī (Chateau de Fontainebleau) karaļa Fransuā I galerijā tika ieklāts pirmais skujiņas parkets, kas bija kā viens no rezultātiem karaļa aizrautībai ar itāļu mākslu un arhitektūru.

Tieši no šī notikuma radās tendence ieklāt parketa skujiņu rakstos. Populārākais raksts veidojot vienmērīgu zig-zag rakstu, kas tiek veidots, izmantojot tautā pazīstamo “klasisko skujiņu” vai “franču skujiņu” jeb Chevron. 17.gadsimtā un 18.gs. pirmajā pusē Chevron parketu raksts bija ļoti populārs koka grīdu segums Rietumeiropā. Jo īpaši pieprasīts tas bija pilīs, villās, turīgu ļaužu un tirgotāju mājokļos, lai piešķirtu telpām Francijas izsmalcinātā stila dvesmu. Arī slavenajā Versaļas pilī (Chateau de Versailles) ir telpas, kas ieklātas Chevron rakstu parketā.

Franču skujas parkets Versaļas pilī, Karalienes sardzes istabā

Franču skujas parkets klasiskā interjerā

Pēc Otrā Pasaules Kara koka un rakstu parketa grīdas ievērojami zaudēja savu popularitāti, attīstoties sintētisko šķiedru ražošanai. Valdīja uzskats un nostāja, ka “koka parkets ir novecojis grīdas segums un vairs nav modē”. Toties 20.gadsimta 90.gados koka grīdas sāka atgūt savu izcilību, kļūstot pieejamāks un mūsdienīgāks. Tas ir saglabājies arī šodien, kad cilvēki ir atsākuši novērtēt dabīgu materiālu burvību, padarot tos pielāgotus mūsu ikdienas prasībām un niansēm. Novērojama ir tendence rakstu parketus izvēlēties kā risinājumu, lai atgūtu daļu no pagātnes, saglabājot dabīgu izskatu vai piešķirot tam laikmetīgu izskatu.

Dalīties

Recommended Posts