Izvēloties grīdas segumus, mēs pievēršam uzmanību grīdu vizuālajam izskatam, rakstam, zaru daudzumam un tikai viens no pēdējiem faktoriem ir virsmas apstrāde. Tieši tādēļ, šoreiz vēlamies pieskarties šai tēmai.

Mūsdienu tirgū dominē divas koka grīdu – parketu, apstrādes – eļļots vai lakots. Vizuāli ne vienmēr tos var atšķirt vienu no otra, bet pēc sajūtām un to kalpošanas niansēm gan.

Lakotas koka grīdas

Lakotas koka grīdas – populārs grīdu apstrādes veids, jo īpaši rūpnieciski pārklātajai produkcijai. Tas izceļas ar salīdzinoši augstu nodilumizturību, noturību pret traipiem, skrāpējumiem un akcentē koka dabīgo krāsu, padarot to intensīvāku, dzīvāku. Toties, kad runa ir par bojājumu labošanu, lakotās grīdas labot var lokāli, izmantojot īpašas metodes, vai slīpējot visu ieklāto koka grīdu konkrētajā telpā.

Eļļotas koka grīdas

Eļļotas koka grīdas – dabīgs koka apstrādes veids, kas ir plaši iecienīts, lai pasargātu koksni no bojāšanās un padarītu izvēlētās grīdas toni piesātinātu. Ja runājam par dabīga koka sajūtām, viennozīmīgi ir jāpiemin eļļotas koka grīdas, jo tieši šāda parketa virsmas mums ļauj izbaudīt silta koka pieskārienu. Runājot par eļļotām grīdām, daudzi apgalvo, ka izvēloties eļļu kā apstrādes veidu ir jārēķinās ar problemātisku kopšanu, periodisku grīdas vaskošanu, kas jāatkārto vidēji reizi ceturksnī. Tas ir nepieciešams, lai noslēgtu atvērtās koksnes poras un nodrošinātu papildus virsmas aizsardzību pret netīrumiem un iespēju, ka tie “ieēdīsies” parketa segumā.

Cietā vaska eļļa 

Cietā vaska eļļa – eļļa ar cietā vaska daļiņām, kas liek eļļai ne vien uzsūkties koksnē, bet arī sacietēt uz virsmas. Salīdzinoši jauns koka grīdu apstrādes veids, kas ļauj izbaudīt koksnes burvīgo sajūtu, nodrošinot augstu noturību pret netīrumiem. Līdz šim gadījumos, kad bija paredzēts koka grīdas ieklāt arī gaiteņos vai virtuves zonās, izvēle tika veikta par labu lakotai virsmas apstrādei. Šobrīd eļļas ar cieto vasku mūsu izvēli vairs neierobežo, jo īpaši skatoties nedaudz tālākā nākotnē un paturam prātā ikdienas ekspluatācijas nianses.

Grīdu Maģija

Eļļots ozols tumšā tonī

Lakots valrieksta parkets

oilwax3-Custom

Lakotas koka grīdas

Eļļotas koka grīdas virsma

Eļļotas koka grīdas virsma ar vaļējām porām

Lakotas

Cietā vaska eļļa

Kā tad šīs apstrādes darbojas?

Aplūkojot augstāk redzamos attēlus, redzams, ka laka mums izveido plānu aizsargkārtu uz koka virsmas, tā noslēdz poras, nodrošinot grīdas aizsardzību pret netīrumiem. Toties, tā kā, laka mums ir pārklājums uz virsmas, vairumā gadījumu tas būs vēsāks pieskārienam nekā eļļota virsma un gadījumos, kad virsmu mēs mehāniski sabojājam, saskrāpējam, mēs riskējam ar ātrāku netīrumu iesūkšanos bojātajā vietā.

Eļļa iesūksies koksnē, tā saglabās materiāla patīkamo pieskārienu, ne velti vairums amatnieku izvēlas savus koka darbus tieši eļļot, sniedzot kokam ilgmūžību un noturību pret mitrumu augstāku nekā to spēj panākt ar laku. Tiesa, kā redzams augstāk ievietotajā attēlā, koksnes poras tiek aizpildītas, bet koksne nav aizsargāta. Eļļotu parketa grīdas virsmu nepieciešams papildus vaskot, lai aizsargātu koksni no iespējamās netīrumu “ieēšanās” grīdas segumā. Šāda papildus apstrāde “tradicionāli” eļļotajām virsmām nodrošina noturību pret ikdienas netīrumiem un šo procesu nepieciešams atkārtot ik pēc noteikta perioda, lai koka grīda mums saglabātu skaistu un svaigu izskatu.
Cietā vaska eļļas tehnoloģija apvieno eļļošanas un vaskošanas koka apstrādes īpašības. Tā vienlaikus gan aizpilda atvērtās koka poras, tā arī pārklāj virsmu ar cieta vaska slāni, kas sacietējot sniedz noturību pret netīrumiem gluži kā laka, jo īpaši pret ūdens bāzes ikdienas traipiem. Salīdzinājumā ar agrāk izmantotajām eļļotu grīdu vaskošanām, kas bija ļoti smalks un rūpīgs darbs, cietā vaska eļļu atjaunošana, kopšana un vaska slāņa “atsvaidzināšana” neprasa lieku piepūli un to iespējams veikt ātri, bez liekas piepūles un arī pašu spēkiem.

Viena no eļļoto un arī ar cietā vaska eļļu apstrādātu parketa un koka grīdu priekšrocībām ir lokāla atjaunošana. Piemēram, ja uz koka grīdas mums ir novietots telpaugs, kuru kāds regulāri “bagātīgi aplaista”, vai arī mājdzīvnieks ir iecienījis kādu stūrīti, savu darīšanu kārtošanai, vai arī pārbīdot mēbeles, ievelkam grīdām pamatīgu švīku… Eļļotām virsmām šādus lokālus remontdarbus ir iespējams veikt bez īpašiem apgrūtinājumiem. Vairumā gadījumu, slīpējot un atkārtoti eļļojot bojāto telpas daļu vai atsevišķus elementus. Lakotām virsmām šādus bojājumus būs iespējams labot veicot dēļu nomaiņu vai slīpējot visu telpas plakni, kas nereti ir ļoti sarežģīts, putekļains un laikietilpīgs process.

Koks ir dabīgs materiāls un tas dzīvo līdz ar mums. Par katru koka grīdu ir nepieciešams atbilstoši rūpēties, toties, lai zinātu kā un ko darīt, ir jāizdara izvēle: lakota vai eļļota būs Jūsu koka grīdas virsmas apstrāde?

Mēs pāris vārdos pastāstījām par katru no apstrādes veidiem, lai izvēloties koka grīdu savam mājoklim Jums būtu priekšstats, kurš no apstrādes veidiem būtu visatbilstošākais un ļautu Jums izbaudīt koka grīdu burvību. 

Vēlaties uzzināt vairāk sazinieties ar mums info@gridumagija.lv

Dalīties

Recommended Posts